top of page

Puantiye Prensesi, Yayoi Kusama ve Louis Vuitton İşbirliği

Puantiye Prensesi, Yayoi Kusama, Japon sanatçı ve yazardır. Yaşayan en önemli avant garde sanatçılardan biridir. Resim, enstalasyon, edebiyat, sinema dahil sanat disiplinlerinin birçoğunda önemli eserler ortaya koymuştur.

On yaşından beri gördüğü halüsinasyonlardan etkilenerek benekler ve ağları resmeden sanatçı ilk kişisel sergisini 1952’de Japonya’da açmıştır. 1957 yılında Amerika'ya gitmiştir.Yayoi Kusama, soyut dışavurumculuk, minimalizm, pop art, feminist sanat yaklaşımları kullanarak kendi tasarım dilini yarattı. İlk ciddi çalışmalarından biri olan “Silinmişlik Odası”, içerisindeki tüm eşyalar dahil her şeyin beyaza boyandığı bir odaydı ve ziyaretçilerden kendilerine verilen yuvarlak formdaki farklı boyut ve şekillerde renkli yapıştırmaları odada seçtikleri herhangi bir yüzeye yapıştırmaları istenmişti. Yayoi Kusama, Silinmişlik Odası ve onu izleyen diğer projeleriyle fenomen haline geldi.


1960'larda çıplak bedenler üzerine sokaklarda puantiye çizen sanatçıya göre bedenler savaşa karşı, barışı, aşkı temsil ediyordu. Çalışmalarında balkabağı şeklini çokça kullandı. 1973’te ülkesine döndü ve gönüllü olarak bir akıl hastanesine yerleşti; burada çok sayıda roman, şiir ve otobiyografi yazarak edebi kariyerini başlatmıştır.


Yaşamını geceleri gönüllü olarak kaldığı bir akıl hastanesi ile gündüzlerini üç katlı dev atölyesi arasında geçirmektedir.

Kusama, 2001'de Asahi Shimbun gazetesi tarafından verilen Asahi Ödülü, 2003'te Fransız Ordre des Arts et des Letters nişanı, 2006'da Japon Sanat Birliği'nin 18. Praemium Imperiale Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödüle layık görüldü. Ayrıca Japonya’nın Tokyo şehrinde 2017’de Yayoi Kusama Müzesi açılmıştır.Yayoi Kusama'nın yaratıcılığı ile Louis Vuitton'un ustalığı


En son 2012 yılında Fransız Modaevi Louis Vuitton ile yaptığı işbirliğinin ardından 2022 yılının sonunda yeniden bir araya geldiler. Yayoi Kusama'nın yaratıcılığı ile Louis Vuitton'un ustalığını harmanlayan yeni koleksiyon, Maison'un ikonik parçalarını sanatçının imza motifleriyle yeniden yorumlanmış. Sanatı, cüretkarlığı ve işçiliği kutlayan Kusama'nın boyalı noktaları, metal noktaları, sonsuzluk noktaları ve saykodelik çiçeği Louis Vuitton evrenini canlandırıyor. Bu özel koleksiyon Louis Vuitton'un New York'ta 5. Avenue mağazasında sunuldu. Koleksiyonun lansmanı, uluslararası üne sahip süper modellerin yer aldığı bir kampanyayla kutlanıyor. Mağaza vitrinine Yayoi Kusama'nın hareket kabiliyeti olan bir robotu tasarlanmış. Kusama elinde fırçasıyla, rengarenk noktalarla vitrini boyuyor.


Tekstil ve moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kal !

Kniturkey Ekibi19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


Yazı: Blog2_Post
bottom of page