top of page

Moodboard Nedir ve Nasıl Hazırlanır ?

Moodboard kelimesinin anlam karşılığı duygu yada ilham panosudur.

Moodboard hazırlamak, çalıştığınız her alan için size kolaylık sağlayacak ve daha yaratıcı fikirler ortaya çıkarabileceğiniz en faydalı çıkış noktanız olacaktır. Özellikle sanat, tasarım, moda ve mimarlık alanlarının olmazsa olmaz kişisel veri tabanı olarak da tanımlayabiliriz.

Tasarım süreci boyunca elinizin altında bir moodboardunuz olursa, rotanızı daha güçlü yönlendireceğinize emin olabilirsiniz. Sadece tasarım hazırlık sürecinde değil, örneğin bir müşterinize teslim edeceğiniz proje hakkında brief verirken de kullanabileceğiniz bir donedir.



Peki Moodboard Nasıl Hazırlarız?


Öncelikle ilham aldığınız görseller, renkler, nesneler, imgeler, fotoğraflar, yazı stilleri (tipografi), eskizleriniz, anahtar kelimeleriniz, mottonuz, tasarımınızda size hissettiren ve hissettirmek istediğiniz herşeyi bir yerde toplayın.

Bir tasarım defteri veya pano üzerinde çalışabilirsiniz. Bütün verilerinizi bir araya estetik bir biçimde toplayabilirsiniz. Burada önemli olan bakıldığında ortak bir dille sesleniyor olmasıdır.

Ayrıca dijital dünyanın bize sunduğu hazır uygulama şablonlarını kullanarak da bu moodboard oluşturabilirsiniz. Eğer kısıtlı vaktiniz varsa, bu yöntem size zaman açısından yardımcı olacaktır.


Moodboard Hazırlarken Yararlanabileceğiniz Siteler Neler ?


1.Pinterest


Mükemmel bir ilham kaynağı olan pinteresti kullanmayan yoktur sanırım. Burada konuya uygun görseller ve daha önce üzerine çalışılmış işlere gözatabilirsiniz.


2.Canva


Canva ücretli ve ücretsiz olarak size yardımcı olacak en iyi web tasarım sitelerinden biridir. Canvada hazır şablonları kullanarak, ilham panonuzu oluşturabilirsiniz. Canva premium üyelere telifsiz görsel sağladığı için büyük bir fotoğraf kitaplığına sahip oluyorsunuz. Ayrıca kendi görsel, video ve seslerinizi de yüklemenize olanak sağlıyor. Moodboard dışında sosyal medya yönetimi için de yararlanabileceğiniz muhteşem şablonlara sahip.


3.Adobe Photoshop & Illustrator


Ücretli bir bilgisayar programı olan Adobe kullanıcıları için moodboard ve tasarım hazırlığındaki herkesin başucu programıdır. Bildiğim kadarıyla uygulamaları da bulunmaktadır.


4.VistaCreate


Üye olup, yüzlerce hazır şablonlardan seçerek ilerleyebileceğiniz harika bir site.


5.Venngage


Canva ve VistaCreate gibi hazır şablonların bulunduğu yüzlerce örneği bize sunan harika bir site.


6.Miro


Bir ekiple çalışıyorsanız ve ortak, çevrimiçi bir platform arıyorsanız Miro size oldukça kolaylık sağlayacaktır.


7.Dribbble


Başkalarının yaptığı tasarımları inceleyebileceğiniz ve kendi moodboard şablonunuzu oluşturabileceğiniz bir site.


8.Niice


İlham kütüphanelerinden yararlanıp, bir çok şablon üzerinde çalışma yapıp, topladığınız görselleri depolayabileceğiniz site.


Canva hazır moodboard şablonlardan göz gezdirmeniz için bir kaç örnek kaydettik.




38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


Yazı: Blog2_Post
bottom of page