top of page

Mastering Machine Knitting - Kitap Önerisi

Güncelleme tarihi: 6 Mar 2023

Tekstil ve moda ile ilgili haberlerinin yakın takipçisi olmakla birlikte, özellikle örme branşı bizim göz bebeğimiz. Triko üzerine yapılan tasarımları, haberleri, yeni teknolojileri öğrenme ve yayma adına çabalamaktayız. Örme yani triko üzerine yazılan kitaplara da yer vermek istedik ve size harika bir kitap önerisi ile geldik.

Örme makinasında ustalaşmak istiyorsanız, içerik olarak çok zengin bir kitap olan Mastering Machine Knitting: From the Thread to the Finished Garment. Updated and Revised New Edition kitabını edinmenizi öneririz. Türkiye'de satışı yok ama Amazon üzerinden sipariş oluşturulabiliyor. Yazar : Lucia Consiglia Tarantino.Kitap İçeriği Hakkında :


Bir örgü makinesi kullanarak ve örme giysi yapımında ustalaşmak için çok faydalı bir kılavuz. Tekstil dünyasında örme kumaş, üzerinde çalışılması en karmaşık ve aynı zamanda en yaygın kullanılan kumaşlardan biridir. Örme kumaştan büyülenmiş olmasına rağmen henüz bu alana girmeye cesaret edememiş olan tüm moda tutkunları ve bilgilerini sistematik olarak tamamlamak isteyen ileri düzeydeki örmeciler için nadide bir kitaptır. İplik seçiminden giysi imalatına, örgü makinesinin doğru şekilde nasıl kullanılacağına, bağlama, kesme, dikme ve son olarak örme giysilerin ütülenmesine kadar örme bir giysiyi gerçekleştirmek için gerekli tüm adımları içerir.  Tüm bunlar, bir dikişin nasıl tanınacağını ve geliştirileceğini bilmenin çok önemli olduğunu, ancak dikişlerin farklı makineler için yararlı bir şekilde nasıl temsil edileceğini bilmenin giderek daha önemli olduğunu hesaba katar.  Böylece yazar, markası ne olursa olsun her türlü atölye ve ev tipi örgü makinelerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir sembol diliyle ilk kez çeşitli dikişleri anlaşılır ve iyi yapılandırılmış bir şekilde anlatıyor. Kitapta yün, alpaka, pamuk veya keten gibi geleneksel malzemelerle çalışma örnekleri yer alırken, aynı zamanda kağıt, plastik malzemeler, bitkisel ve metalik ipliklerle heykeller, rölyefler ve üç boyutlu efektler oluşturmak için deneyler yapılması teşvik ediliyor.

Kitap zengin bir içeriğe sahip lakin fiyatı biraz tuzlu.Yazar Hakkında :


1966 yılında Taranto'da (İtalya) doğdu. Annesinin ve anneannesinin örgü makineleri arasında büyüdü ve örme makineleri, Ona örgü ve dikiş tutkusunu aşıladı.  İşletme danışmanlığı ve muhasebe eğitimini tamamladıktan sonra, kişiye özel hazır giyim numune koleksiyonları tasarlayan kendi atölyesini açmaya karar verdi.  Kısa süre sonra ünlü giyim ve moda markaları ve Pitti Immagine ve Premier Vision gibi ünlü moda fuarları için örgü projeleri geliştirme ve trend çalışmaları yürütme fırsatı bulduğu Mauro della Valle Design stüdyosu ile işbirliği yapmaya başladı.  Milano'daki (European Institute of Design, Milano, İtalya) lED'de üç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, Milano Politeknik Tasarım Okulu'nda (Milano, İtalya) Master programında dersler vermeye başladı. 2008'den 2011'e kadar FlT'de (New York Moda Enstitüsü, ABD) profesyonel Coppo ve Dubied lineer örgü makinelerinde "Atkı Örme İlkelerine Giriş" dersi verdi.  2017 yılından bu yana Milano Politeknik Üniversitesi Tasarım Okulu'nda 5 "Moda Tasarımı" ve "Örgü Tasarımı" teknik eğitim kursunda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.


Kitap önerisi ve yazı içeriğimizin sizlere faydalı olacağını umarak yazımızı noktalıyoruz. Kitap önerilerimize sık sık yer vereceğiz. Tekstil ve moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kalın.

Kniturkey Ekibi13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page