top of page

Lenzing ve KARL MAYER’den Stratejik İş birliği

Tekstil Sektöründe Fosil Yakıt İçermeyen Malzemelerin Kullanım Oranı Artacak !

Çevre konusunda artan bilinç, markaları ve üreticileri sürdürülebilir çözümlere yönlendiriyor. Selüloz bazlı elyaf üreticisi Lenzing Group, tekstil makineleri sektörünün lideri KARL MAYER Group ile stratejik iş birliğine gitti. İş birliği, fosil yakıt içermeyen malzemelerin tekstil makinelerinde kullanım oranını artırmayı ve daha sürdürülebilir bir değer zincirine ulaşmayı hedefliyor.

 

Istanbul, 24 Mayıs, 2023 - Selüloz bazlı elyaf üreticisi Lenzing Group, tekstil makineleri sektöründe geniş ürün ve hizmetlerin yanı sıra kendi dijital çözümlerini sunan KARL MAYER Group ile stratejik bir iş birliğine imza attığını duyurdu. İş birliğiyle hem çözgülü hem düz örgü makinelerinde bitkisel, doğada çözünebilir ve fosil içermeyen malzemelerin kullanımı artacak. Lenzing ve KARL MAYER GROUP arasındaki iş birliği, tekstil sektörünün daha sürdürülebilir bir geleceğe kavuşmasında önemli bir adım olarak görülüyor.

Yapılan iş birliğiyle çözgülü örme makinelerinde, geri dönüşümü kolay olan TENCEL™ Lyocell elyaflarının ve TENCEL™ Lyocell filament ipliğin daha fazla kullanılması sağlanacak. Modaya uygun düz örme üretim süreçlerinde karbon sıfır TENCEL™ elyaflarının kullanıldığı STOLL düz örme makinelerinin kullanımının çevresel etkisi de azaltılmış olacak. Ayrıca Lenzing’in tekstil zincirindeki iş ortaklarının katma değerli çözümler sunma konusunda desteklenmesi ve tedarik zincirinde karbon ayak izinin azaltılması taahhüt ediliyor.

 


‘Tekstil değer zincirinin iklim hedeflerine ulaşmasına katkı sağlıyoruz’


Lenzing Global Tekstil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Florian Heubrandner, iş birliğiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Lenzing olarak sektörün sürdürülebilir gelişimini ve büyümesini sağlayan çözümlere öncülük ederek aynı vizyona sahip iş ortaklarımızla iş birliği yapmaya devam ediyoruz. KARL MAYER GROUP ile yaptığımız bu iş birliği sayesinde, doğada çözünebilen botanik malzemelerin kullanımını kolaylaştırıyoruz. Bu sayede tekstil değer zincirine iklim hedeflerine ulaşma ve çevreye duyarlı marka ve tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılamasında öncülük ediyoruz.”

 

KARL MAYER GROUP CEO’su Arno Gärtner ise şunları söyledi: “KARL MAYER GROUP olarak, tekstil makineleri alanında pazarın nabzını tutan lider üreticiyiz. Verimliliğe ek olarak, sürdürülebilirlik müşterilerimiz için önemli bir başarı faktörü haline geldi. Düşük çevresel etkiye sahip çözümler sağlamak amacıyla tekstil değer zinciri boyunca sektörün öncüleriyle beraber çalışıyoruz. İplik konusunu da bu açıdan özellikle önemli görüyoruz. Geri dönüştürülmüş insan yapımı elyaflar makinelerimizde yüksek verimle kullanılabilmektedir. Lenzing ile yaptığımız bu iş birliğiyle işlenebilecek malzeme yelpazesini petrol içermeyen iplik çeşitlerini dahil ederek genişletmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede hem sürdürülebilirliği hem de yeni ürün geliştirme potansiyelini artırıyoruz.”

 

Çözgülü örgü makinelerinde fosil yakıt içermeyen malzeme kullanımı artacak !

Markaların sürdürülebilir hammaddeleri tercih etmeye başlamasıyla birlikte, fosil bazlı malzemelerden elde edilen elyaf ya da iplik türlerinin kullanıldığı ekipman veya makinelerin de botanik alternatiflere uyum sağlayacak hale getirilmesini planlanıyor. İş birliği ayrıca TENCEL™ Lyocell elyaflar ile TENCEL™ Lyocell filament iplik gibi fosil yakıt içermeyen malzemelerin de KARL MAYER çözgülü örme makinelerinde işlenebilmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu iş birliği aynı zamanda botanik ve doğada çözünebilir malzemelerin kullanımıyla yeni ürün çeşitlerinin ortaya çıkmasına imkan tanıyacak. Lenzing'in kendi değer zincirinde TENCEL™ Lyocell elyafların ve filament ipliklerin işlenmesi konusundaki teknik bilgisi de yapılan iş birliğinde belirleyici olacak. İş birliği kapsamında iplik üreticileri de malzemeyi yeni ve farklı tekstil uygulamalarına uyarlama konusunda desteklenecek.

 

Düz örme ayağındaki iyileştirmeler sürdürülebilir tekstil değer zincirinin önünü açacak !

Yapılan iş birliği üretim süreçlerinin çevreye etkisinin azaltılmasına yönelik ortak bir vizyon ortaya koyuyor. Sıfır karbonlu TENCEL™ elyaflarla karbon ayak izinin ve STOLL düz örgü makinelerinde malzeme tüketiminin azaltılması öngörülüyor. Düz örme, iç çamaşırı üretimi kullanımına uygun, 20 gauge makinelerde ultra ince düz örgü kumaşlara uygulanan bir yöntem. İç çamaşırı kesim ve dikim üretimi bu alanda en iyi uygulama olarak devam ettirildiğinden, bu yöntem aynı zamanda yeni bir üretim süreci ortaya koymuş oluyor. İş birliği sayesinde tekstil üretim tesislerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ve etkili tedarik zinciri yönetimleri benimsenecek. Ayrıca her iki grup botanik ve fosil yakıt içermeyen elyaf kullanımı ile en düşük karbon emisyon oranlarını yakalamak isteyen üreticilere hitap edecek.

Lenzing ve KARL MAYER GROUP, yaptıkları iş birliği kapsamında örme alanında gelişen yeni inovasyonun örneklerini 8-14 Haziran 2023’te Milano’da gerçekleştirilecek ITMA 2023 fuarında (Salon 2-E212 ve Salon 4-B-119) konsept ürün, teknik numune ve kumaşla sergileyecek. Etkinlik boyunca tekstil değer zinciri ortakları da sürdürülebilirliği kendi üretim süreçlerine nasıl dahil edebileceklerini grup yetkilileriyle görüşerek öğrenebilecek.KARL MAYER GROUP Hakkında

KARL MAYER GROUP tekstil sektöründe geniş ürün ve hizmetlerin yanı sıra kendi dijital çözümlerini sunan bir makine mühendisliği firmasıdır. Odak noktası tekstil makineleri yapımı olan grubun ticari faaliyetleri, en önemli iki dikiş oluşturma süreci oluşturmaktadır. Grup   çözgülü örme ve örme ile teknik tekstiller, dokuma için çözgü hazırlama ve dijitalleşme alanlarına odaklanmaktadır. Grubun markaları çözgülü örmede KARL MAYER, dokuma ve teknik tekstil üretimi için çözgü hazırlama, düz örmede STOLL, dijital çözümlerde KM.ON ve elektronik bileşenlerde STOLL ELEKTRONİK'tir.

KARL MAYER GROUP, ekonomik ve teknik açıdan en iyi ürün ve hizmetlerin yanı sıra tekstil dünyasını harekete geçiren yeniliklerle uluslararası müşterilerinin başarısını garanti altına almaktadır. 3.100 çalışanı olan grubun global organizasyonu ve ana pazarlarında üretim iddiası sayesinde müşterilerinin ve ihtiyaçlarının her zaman yanındadır. Bugün ABD, Hindistan, İtalya, Hong Kong, Japonya, Çin, Bangladeş ve İsviçre'de iştirakleri ve dünyanın her yerinde temsilcilikleri bulunmaktadır.

KARL MAYER GROUP, kurulduğu 1937 yılından bu yana finansal bağımsızlığa ve ekonomik sürdürülebilirliğe odaklanan bir Alman aile şirketidir. Bulunduğu her alanda onlarca yıllık deneyime ve yüksek kaliteye sahip kalıcı, müşterileri ve iş ortakları için güvenilir bir ortak olarak bilinmektedir. 

 

TENCEL™ Hakkında

TENCEL™, özel üretim elyaf tedarikine yönelik olarak faaliyet gösteren, Lenzing Group’un amiral gemisi markasıdır. TENCEL™ markası, 1992 yılından bu yana yenilikler ve çevreye duyarlı üretim süreçleri aracılığıyla sektörde ilklere imza atarak, giyim ve ev tekstili segmentlerine yönelik elyaf çözümlerinin gelişimine yön veriyor. TENCEL™ kapsamındaki ürün markaları arasında TENCEL™ Active, TENCEL™ Denim, TENCEL™ Home, TENCEL™ Intimate, TENCEL™ Luxe ve TENCEL™ for Footwear yer alıyor. Botanik kökenli ve biyolojik olarak parçalanabilir TENCEL™ marka modal ve lyocell elyaflar aynı zamanda pürüzsüz doku, uzun süreli yumuşaklık, renk canlılığı ve renk tutma özellikleriyle cilde naziktir. TENCEL™ Lyocell elyafları çok yönlü kullanıma uygun olup, kumaşların estetiğinin ve işlevselliğinin geliştirilmesine yönelik olarak çok çeşitli tekstil elyaflarıyla birleştirilebilir. TENCEL™ Lyocell elyafları, nem yönetimi sayesinde nemi verimli bir şekilde absorbe edebilmektedir. Sınırsız tasarım olanağı sunan TENCEL™ Modal elyaflar, diğer elyaflarla karıştırılabilir ve geleneksel makinelerde işlenebilir. Bu sayede kumaşların rahatlığı ve konforu önemli ölçüde artırılabilmektedir.


Lenzing Grubu Hakkında

Lenzing Grubu yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı özel elyaflar üretmektedir. İnovasyon lideri olarak global tekstil ve nonwoven üreticilerinin iş ortağı olan Lenzing, çok sayıda yeni teknolojik gelişimin öncülüğünü yapmaktadır.

 

Lenzing Grubunun yüksek kaliteli elyafları, şık kadın giyimden farklı denimlere ve yüksek performans spor giyime kadar çok çeşitli tekstil uygulamalarına temel teşkil etmektedir. İstikrarlı yüksek kalitesi, doğada çözünürlüğü ve gübreleşebilir olma özelliği ile Lenzing elyafları hijyen ve tarım ürünlerinde kullanıma da çok elverişlidir.

 

Lenzing Grubunun iş modeli geleneksel bir elyaf üreticisinin çok ötesindedir. Müşteri ve iş ortakları ile birlikte Lenzing, değer zinciri boyunca yenilikçi ürünler geliştirerek tüketicilere katma değer yaratmaktadır. Her türlü ham maddenin verimli bir şekilde kullanılmasını ve işlenmesini hedefleyen Lenzing, tekstil sektörünün kapalı döngü bir ekonomiye yönlenmesine yardımcı olacak çözümler sunmaktadır. Küresel ısınmanın hızını azaltmak ve Paris İklim Anlaşması ile AB Komisyonu'nun “Yeşil Anlaşma” hedeflerine ulaşmak için Lenzing'in net bir vizyonu var: sıfır karbonlu bir geleceği gerçeğe dönüştürmek.


Tekstil ve moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kalmaya devam edin !

Kniturkey Ekibi


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page