top of page

Japon Kimono Şovu

Güncelleme tarihi: 17 Kas 2022

Geleneksel Türk kumaş ve motifleriyle tasarlanan kimonolar, Japon Kimono Şovu’nda sergilendi !

 


Japonya’nın geleneksel giysisi Kimono, Türk kumaşlarıyla buluştu.

 

Türkiye-Japonya arasındaki dostluğu pekiştirmek amacıyla İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü desteği ile gerçekleşen “Elegant Kimono: Japon Kimono” defilesinde, meşhur Abdulkadir Mekki ustanın kutnu kumaşı ile tasarlanan özel kimono ve geleneksel Türk halı motiflerinin yer aldığı kimono ve obi tasarımları 15 Kasım Salı günü, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, Notech Campus'te sergilendi.

 

Japon geleneksel kültür ve sanatının en önemli öğelerinden olan kimonolar, Elegant Kimono: Japon Kimono Şov’unda Türk kumaş ve motifleriyle buluştu. Çocukluktan yetişkinliğe, festivallerden düğünlere kadar tüm özel günlerde, birbirinden farklı kimonoların Japonların hayatı içinde nasıl yer aldıkları özel bir defileyle gözler önüne serildi. Türk dokuma kültürü ile Japon kimono kültürünün sentezi ile oluşan bu özel koleksiyon, İstanbul Japonya Başkonsolosluğu'nun himayesi, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nün işbirliği, Tekfen Vakfı’nın danışmanlığı ve sponsorların katkısı ile, SOAC Art Consultancy & Curation tarafından Odasho CO.Ltd., NPO International Textile Network Japan ve H.I.S. Istanbul şubesiile birlikte, 15 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Neotech Campus Doç. Dr. Cevdet Uysal Konferans Salonunda gerçekleşen defile ile sunuldu. Podyum, geleneksel Japon kimonoların yanı sıra, Türk halı motiflerinin kullanıldığı kumaşları ve Abdulkadir Mekki Usta’nın meşhur Gaziantep kutnu kumaşı ile tasarlanan kimonoların zengin geçidine sahne oldu. Tanem Sivar’ın özel bir kimono giyerek sunuculuğunu üstlendiği etkinlikte,kimonoları tanıtacak isimler arasında ünlü model Ece Su Uçkan da yer aldı. Japon davulu wadaiko performansı ile başlayacak olan defilenin ardından, ikram eşliğinde bir geleneksel Japon çalgısı olan koto dinletisi ile salonda Japon rüzgarı esmeye devam etti.

 


Türkiye-Japonya arasındaki tarihi dostluk bağlarını pekiştirecek anlamlı etkinlik

Kimono deyince hemen herkesin aklına Japonya ve farklı desenlerle süslü sabahlıklar geliyor. Oysaki kimono, Japon kültürü içerisinde özel günlere ve törenlere eşlik eden olmazsa olmaz kültürel bir giysidir. Kimonoların üstlendiği gerçek kültürel kimlik, “Elegant Kimono: Japon Kimono Şovu”nda tanıtıldı. Türkiye-Japonya arasındaki dostluk bağlarını pekiştirmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, kimononun Japon yaşamı içinde nasıl bir yere sahip olduğu, günümüze kadar varlığını nasıl koruduğu, özel günlerde giyilen furisodeve kosodeler, festivallerde giyilen happi, yaz aylarında giyilen yukatalar gibi çeşitli kimonolar eşliğinde anlatıldı. Şovun sürprizi ise geleneksel Türk kumaşları ve desenleriyle “Kimono Trip” adı altında tasarlanan özel kimonolar oldu.

 


 

Kimonolara Türk esintisi: Gaziantep’in kutnu kumaşlarıyla tasarlandı !

Abdulkadir Mekki Usta tarafından hazırlanan Gaziantep’in kutnu kumaşı, geleneksel Türk halı desenleri ile tasarımlar, kimonolara yepyeni bir yorum kattı. Kimononun sadece Japonya’nın ulusal giysisi değil, bir moda ürünü olarak sınırların ötesinde, evrensel bir giysi olarak kullanılabileceğini gösteren bu defilede, birbirinden farklı 23 kimono sergilenedi. Sunuculuğunu üstlenen Tanem Sivar’ın özel bir kimono giydiği etkinlikte, ünlü model Ece Su Uçkan podyuma çıkan isimler arasında yer aldı.


Tekstil ve moda haberleri için Kniturkey ile kal !


 

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page