top of page

Fashion and Textile Museum - Kaffe Fassett The Power of Pattern

İngiltere Londra’da sanat müzeleri arasında yer alan, Moda ve Tekstil Müzesi’nin en önemli sergilerinden birini Kniturkey gönüllü ekip üyelerinden Ayşe Karakuzu sizler için ziyaret etti. 12 Mart'a kadar sürecek olan serginin konuğu renk ve desenlerin gücünden ilham alarak yaptığı tasarımlarla ünlenen Kaffe Fassett !


Photo: Kaffe Fassett website


Kaffe Fassett, Desenin Gücü Sergisi


Kaffe Fassett, günümüzün çağdaş zanaatında çalışan en başarılı sanatçı ve tasarımcılardan biridir.  Kariyeri, örgü, oya, mozaik, kapitone, tekstil tasarımı, resim ve çizimi kapsayan üretkenlikle, 50 yılı aşkın bir süredir bu alanlarda uzmanlıklara sahiptir. Kitapları ve projeleri milyonları yaratmaya teşvik etmiştir.


Kaffe Fassett'in ilhamı etrafındaki her şeyden gelir;  eşsiz gözü, renkli, sofistike maksimalist tasarımlarından birinin temeline en günlük ayrıntıları aktarabilir. Kaffe Fassett Collective tekstil tasarımcıları Brandon Mably ve Philip Jacobs tarafından yapılan bu tasarımlar, dünyanın her yerindeki yorgancılar tarafından kullanılıyor ve yorumlanıyor. 


The Power of Pattern Fassett'in dünyasını keşfederken oldukça keyifli vakit geçiren Ayşe serginin çok etkileyici ve ilham verici olduğunu söylüyor. Ayrıca Dennis Nothdruft'un Kaffe Fassett: The Artist's Eye adlı kitabı sergiye eşlik ediyor. Sergide ağırlıklı olarak yorgan, patchwork, etamin ve giysi tasarımlarına yer vermiş olsa da örme dünyası için yaptığı tasarımları bilmek bizi ayrıca heyecanlandırdı.


Photo : Kniturkey - Ayşe Karakuzu


Kaffe Fasset Kimdir ?


Kaffe Fassett, hayatının son 50 yılını Örgü, İğne Oyası ve Kırk Yama dünyasına adadı, bu el sanatlarını kendi çalışmaları aracılığıyla teşvik etti ve başkalarını kendi yaratıcılıklarını keşfetmeye teşvik etti.  'Nasıl yapılır' kitaplarından tasarımda renklendirmeye kadar 50'ye yakın yayın üretmiştir ve ayrıca atölye çalışmaları, konferanslar ve müze sergileri vererek uluslararası turlar gerçekleştirmiştir.


Kaffe Fassett 1937'de San Francisco'da doğdu. Kaffe  on dokuz yaşındayken Boston Güzel Sanatlar Müzesi Okulu'nda okumak için burs kazandı.  Üç ay sonra resim yapmak için Londra'ya gitti ve halen resimlerini sergilemeye devam ediyor.  1964'te İngiltere'ye yerleştikten sonra, renklere olan tutkusu onu diğerlerinin yanı sıra Missoni ve Bill Gibb için örmeye ve triko tasarlamaya yöneltti ve el örgüsü giysileri artık tüm dünyada müze koleksiyonlarında yer almaktadır.


Kaffe, moda tasarımcısı Bill Gibb ile birlikte bir İskoç yün fabrikasını ziyaret ederek renkli iplik dünyasına adım attı.  Manzaradaki renklerden ilham alan Kaffe, aynı renkleri ipliklerde bulmaktan büyük heyecan duydu.  20 renk Shetland yünü ve biraz örgü iğnesi aldı ve Londra'ya dönen trende bir yolcu ona nasıl örgü örüleceğini öğretti.  İlk tasarımı Vogue Knitting dergisinde tam sayfa yayınlandı.


1969'da Kaffe'den British Vogue'da David Bailey tarafından fotoğraflanan büyük renkli sayfa için bir giysi tasarlaması istendi. 1970'lerde Missoni ile işbirliği yaparak dünya çapında satılan tekstil triko modellerini İtalya'da tasarladı. Kaffe'nin yarattığı çok renkli, karmaşık triko tasarımları, İskoç tasarımcı Bill Gibb'in ticari markalarından biri oldu. 


Kaffe'nin eşsiz giysileri Barbra Streisand, Lauren Bacall, John Schlesinger, Ali McGraw, Irene Worth, Shirley Maclaine, Helen Frankenthaler, Alan Bergman ve H.R.H.  Kent Prensesi Michael tarafından giyildi.


Photo: Kniturkey


Kaffe, yıllar boyunca çeşitli sergilere ve kişisel sergilere katıldı;  1988'de Kaffe, Londra'daki Victoria & Albert Müzesi'nde tek kişilik sergi açan ilk yaşayan tekstil sanatçısı oldu.  Sergi o kadar kalabalık çekti ki, dokuz ülkeyi gezdi: Finlandiya, Hollanda, Norveç, Danimarka, İsveç, Avustralya, Kanada, ABD ve İzlanda (toplam nüfusun %5'i katıldı).


1990'da Stockholm'de, sergisinin açılışı için Sanat ve Endüstri Müzesi'nde uçuşan Fassett paltoları ve şallarının yer aldığı bir bale sahnelendi.  Kuyruklar o kadar uzundu ki açılış üç kez yeniden sahnelenmek zorunda kaldı ve 107.000 kişi katıldı.


Hankyu Alışveriş Merkezi, Osaka, Japonya, Kaffe'yi British Council sponsorluğundaki bir İngiliz fuarı için mağazalarında 3 oda takımı yaratmaya davet edildi.  Sergiyi 6 günde 30.000'den fazla kişi ziyaret etti.  Haziran 1998'de Kaffe, 8. kitabı "Patchwork"ten yorganlarını Tokyo'daki Japonya Dünya Yorgan Fuarı'nda 120.000 izleyici çekerek sergiledi.


Kaffe'nin en son kitap yayını 'Kaffe Fassett's V&A Quilt's' ile işbirliği içinde Victoria ve Albert Müzesi Noel ağacını tasarlamak ve süslemek için prestijli bir davetle sergilendi.


Photo : Kniturkey


2013 yılında, Londra'daki Moda ve Tekstil Müzesi'ndeki kişisel sergisi 'Kaffe Fassett – Renkli Bir Hayat', triko ve şallar, patchwork yorganlar ve ziyaretçilerin daha iyi bir deneyim elde edebilmeleri için dokunabilecekleri dokunsal bir enstalasyon dahil 100'den fazla esere yer verildi. 2014 yılında Aberdeen Sanat Galerisi'nde düzenlenen 'Kaffe Fassett: Renkli 50 Yıl' sergisi oldukça ilgi gördü ve 2015 yılında Norveç'i gezdi.


Daha çok renk ve tasarımla ilgilenen Kaffe Fassett, kariyerinin ilerleyen dönemlerinde moda dünyasından ziyade birçok farklı tekstil sanatında yoğun bir şekilde çalıştı.


Kaffe, Britanya Adaları Quilters Guild'in kurucusudur;  1979'da kurulan ve çoğu İngiltere'de bulunan 7000 bireysel üyeden oluşan, kapitone ustalarını bir araya getirmek, kapitone mirasını tanıtmak ve zanaat için canlı bir gelecek sağlamak için çalışan ulusal bir üyelik organizasyonu.


Kaffe, 2009'dan itibaren Fine Cell Work'ün "A Gift of Quilts" adlı hayır kurumu projesinin kurucusu oldu ve mahkumlarla uluslararası alanda satılan iğne oyası ve patchwork ürünler yaratmak için çalışıyor.

Aynı zamanda UK Knitting & Crochet Guild ve Heritage Crafts Association'ın kurucusudur.


Photo : Kniturkey


2013 yılında Kaffe, Turner Madalyası ile ödüllendirildi.  Bu ödül, Color Group (İngiltere) tarafından Britanya'nın en büyük renk uzmanlarını onurlandıran seçkin bir sanatçıya veya sanat tarihçisine verilir.


2015 yılında Kaffe, Shetland gençlerine el örgüsü öğretmek ve gelecek nesiller için Shetland'ın harika el örgüsü kültürünü beslemek üzere Brough Lodge Trust ile kurulan Shetland Peerie Makkers'ın kurucusu oldu.


Otobiyografisi 'Dreaming in Color' Eylül 2012'de yayınlandı ve son derece popüler olduğunu kanıtladı ve dünya çapında satıldı.


Photo : Kaffe Fassett website


Kaffe Fassett'in Kitapları


1 Bir İngiliz Köyünde Yorganlar   - Quilts in an English Village

2 Burano’da Yorganlar - Quilts in Burano

3 Cotswoldsa’daki Yorganlar - Quilts in the Cotswolds

4 Amerika’da Yorganlar - Quilts in America

5 İrlanda’da Yorganlar - Quilts in Ireland

6 Zaanatklar Dikin - Sew Artisan!

7 Parlak Patcwork Minderler - Brilliant Patchwork Cushions

8 İtalya’da Yorganlar - Quilts in Italy

9 Kaffe Fasset’in Fas’taki Yorganları

10 Tutkulu Yamama İşi - Passionate Patchwork


Kniturkey için sergiyi ziyaret eden Ayşe'ye sevgilerimizi iletiyoruz.


Ayşe Karakuzu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Bölümü'nden mezun olduktan sonra çanta tasarımı üzerine markasını kurmuştur.


Birlikte daha renkli ve yaratıcıyız!

Tekstil ve Moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kal !

Kniturkey Ekibi


Photo : Kniturkey

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page