top of page

Dünya’nın En Büyük İnovasyon Yarışması “Nobel Moda Ödülü”

Pozitif Bir Dünya Modası !


Moda ve tekstil endüstrisini dönüştürmeyi amaçlayan dünyanın en büyük inovasyon yarışması başvuruları başladı. “Nobel Moda Ödülü” olarak adlandırılan Gobal Change Award, modayı dönüştürmenin ve tüm endüstriyi gezegeni pozitife çevirme çalışmalarının bir parçası olarakt üm yenilikçi ve girişimcileri GCA 2023'e başvurmaya çağırıyorlar.

Kazanan beş kişi, H&M Vakfı tarafından sağlanan 1 milyon Euro'luk ödülü paylaşıyor ve bir yıllık GCA Impact Accelerator programına erişim hakkı kazanıyor.2015'teki başlangıcından bu yana, eski Nobel Moda Ödülü kazananlarından bazıları yeniliklerini büyüttü ve şimdi gezegenin olumlu gelişimini ilerletmeye yardımcı oluyor.


H&M Vakfı Strateji Müdürü Christiane Dolva tarafsız olmanın artık bir seçenek olmadığını dile getiriyor ve bize şu etkileyici, bir o kadar da düşündürücü sözleri söylüyor: “Döngüsellik yeterli değil, çıtayı yükseltmemiz ve gezegene pozitif olmamız gerekiyor. Bu nedenle, hem insanların hem de gezegenin yalnızca hayatta kalmakla kalmayıp aynı zamanda geliştiği bir gezegende, olumlu bir moda geleceği sağlayan çözümler arıyoruz. Hızlanmaya ve ölçeklendirilmeye hazır harika fikirler olduğuna eminim ve biz de onları desteklemek için buradayız.” 


Tasarımcıların fikir ve yenilikleri 3 kategoriye girmesi gerekiyor ;


  • Yeniden oluştur ! Olumlu etkilere yönelik çözümler

  • Yeniden amaç ver ! Döngüselliğe yönelik çözümler

  • Yeniden hayal et ! Henüz düşünmediğimiz çözümler


Amaçları, döngüsel ekonomi ve iklim değişikliğinin ötesine geçen gezegene pozitif teknolojiler bulmak ve dünyanın doğal destek sistemlerinin tüm yönlerini dikkate alarak değişimi başlatmak. Bu, tekstil endüstrisi için gerçek bir değişime yol açacaktır.


Bu değişim aynı zamanda sektör ve müşteriler için yeni faydalar da getirecek.  Azaltılımış kaynak tükenme riski , daha temiz süreçler, daha az kimyasal, daha uzun giysi yaşam döngüleri ve iyileştirilmiş müşteri ilişkileri, giydiğimiz giysilerin karşılayamayacağımız gezegensel bir fiyat etiketiyle gelmediği pozitif bir moda dünyasının parçalarıdır.


Bunu mümkün kılacak fikirleriniz varsa kolları sıvama vakti geldi.


1 milyon Euro'luk ödülü paylaşacak ve Accenture, KTH Royal Institute of Technology (Kraliyet Teknoloji Enstitüsü) ve The Mills Fabrica ( Endüstri Erişimi ve Yatırımcı Hazırlığı - kuluçka programı) ile iş birliği içinde H&M Vakfı tarafından sağlanan bir yıllık GCA Impact Accelerator programına katılım hakkını sağlayacak olan beş kazananı, uzmanlardan oluşan bir kurul seçecek. Program, her ekibi daha fazla etki yaratmaları için yeniliklerini geliştirmek ve ölçeklendirmek konusunda desteklemek üzere hazırlanmış ve başvuru süresi 20 Ekim 2022'den 8 Aralık 2022'ye kadar sürecek.


Başvurular, H&M Vakfı ile beraber Accenture, KTH Royal Institute of Technology, The Mills Fabrica ve moda ve tekstil endüstrisindeki değer zinciri, işletme, yatırım, girişimcilik ve inovasyon alanlarında kapsamlı bilgiye sahip uluslararası bir uzman kurulu tarafından incelenecek ve Haziran 2023'te açıklanacak.Tekstil ve moda dünyasından haberdar olmak için Kniturkey ile kal !

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


Yazı: Blog2_Post
bottom of page