top of page

Cumhuriyet Döneminden Günümüze İlk Moda Dergileri

Cumhuriyet Döneminden, Günümüze İlk Moda Dergileri yazı içeriğimizi hazırlarken ince eleyip sık dokuduk ve bu konu üzerine yazılan makale ve kitapları araştırmaya başladık. Oldukça geniş bir yelpazede inceleyeceğimiz bu kadın hareketlerine gelin birlikte göz atalım.


Mersin Üniversitesi, S.B.E. Kadın Araştırmaları Anabilim Dalı Y.L. Öğrencisi, Selda Malkoç Kılıç ve Mersin Üniversitesi, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Doç. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz'ın hazırlamış oldukları Cumhuriyet Dönemi Kadınları Dergileri (1923-1992) makalesini okuyarak yola koyulduk. (OPUS, Uluslararası Toplum Araştırma Dergisi)

Ardından Aslı Davaz Mardin 'in Kadın Süreli Yayınları Bibliyografyası (1928-1996), Hanımlar Aleminden Roza'ya kitabından bilgi edinerek ilerledik.


Aslı Davaz Mardin 1928 yılından itibaren çıkan bütün kadın dergilerini yıl yıl ayırarak listelemiş. Bizde bu yıllarda çıkan moda ile ilgili dergileri şimdi içlerinden seçerek sıralayalım.


Photo: Kniturkey (Yeni İnci Dergisi Sayı 1-Kniturkey Arşivi)


Yeni İnci

Öncelikle İstanbul'un işgal yılları altında olduğu döneme tekabül eden ilk ismi İnci, İkinci ismi Yeni İnci Dergisi hakkında bir kaç kelam etmeden konuya girmek istemedik. İnci Dergisi'nin ilk sayısı 1 Şubat 1919 yılında yayın hayatına başlamıştır. Her ayın ilk günü çıkan resimli kadın mecmuasıdır. İstanbul Orhaniye Matbaası'nda, Osmanlı Türkçesi ile yayınlanmıştır. Bizim arşivimizde Yeni İnci Dergisi'nin ilk sayısı olduğu için kendimizi birazcık şanslı hissediyoruz :)

Yeni İnci Dergisi'nde moda, sanat, tarih ve edebiyat gibi konulara değinilmiş. Osmanlı döneminden, Cumhuriyet'e geçiş yılları hakkında oldukça önemli detayların ve yansımaların olduğu nadide bir yayındır. Osmanlı toplumu ve kadın dünyasının dönem içindeki yaşanan olay ve olgulardan nasıl etkilendiklerini dergi incelemesinde görmek mümkün.

İnci dergisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Emrah Çetin ve Cansu Tüzer'in İnci Dergisi Üzerine İnceleme adlı makalesini okumanızı öneririz.


. 1929 yılında Hanımlar Alemi ile başlangıcı yapalım.

. 1930-1940 yılları arasında : El-İşi, El Emekleri, Kadın Moda Albümü, Model, Ev-İş, El İşleri, Salon, Moda Albümü ...

. 1940-1950 yılları arasında : Ev Kadın Yün Örgüleri, Yeni Moda, Büyük Moda Mecmuası, Kadın Ev, Ev Kadın...

. 1950-1960 yılları arasında : Resimli Hayat, Burda Moda, Modern Türk Kadını, Yeni Familya, Evim, Kadın Dünyası, Gazete Magazin...

. 1960-1970 yılları arasında : Moda, Genç Kız, El İşleri, Kadın Ansiklopedisi...

. 1970-1980 yılları arasında : Kadın, Güzel, Çağımızda Kadın, Samanyolu, Kadınca, Ev kadın, Elele, Evişi- Elişi, Dişi Kuş...

. 1980-1990 yılları arasında : Kadın Dünyası, Kadınca Örgü, Yeni Moda, Vizon, Genç Kadın, Ev Kadını, Kadın Dünyası, Moda Magazin, Kadın ve Aile, Örgü, Bayan, Hey Girl, Maria Claire, Oya, Cosmopolitan, She, play Gril, Harper's Bazaar, Business Woman...


Birkaç derginin içeriğine değinelim. Bir döneme damgasını vuran ve döneminin en yüksek tirajlı dergisi olan Hayat Dergisi ile başlayalım.


Hayat

1956 yılından 1970'lerin sonuna kadar İstanbul'da yayınlanan haftalık mecmuadır. Şevket Rado tarafından çıkarılan derginin sahibi Yapı Kredi bankası idi. 1979 yılında Kemal Uzan dergiyi satın aldı. 1980 yılının sonuna kadar Star Medya Grubu'nun çatısı altında aynı isimle yayın hayatına devam etti.


Photo: Kniturkey (Hayat Dergisi Sayı 2- Kniturkey Arşivi)


Defile

Defile Dergisi'nin sahibi önce Şevket Rado sonra Erol Simavi olarak görünüyor. İstanbul'da yayınlanan haftalık bir mecmuadır. Dergi içinde bir çok elbise ve modelin patron ve paftalarının yer aldığı kalıp çizimleride mevcut. Triko modellerin ve örgü tekniklerini aktardıkları sayfalarıda görmek mümkün.


Photo: Kniturkey (Defile Dergisi 1966, Sayı 8 - Kniturkey Arşivi)


Photo: Kniturkey (Defile Dergisi Paftalı İç Sayfa - Kniturkey Arşivi)


Ev-İş

İstanbul merkezli, aylık derginin Sahibi Tahsin Demiray. Giysi modelleri, nakış, oya, tığ işi gibi el işleri hakkında modellere yer verilmiştir.


Photo: Kniturkey (Ev-İş Dergisi Mayıs 1950-Kniturkey Arşivi)


Ev Kadın

Ankara merkezli , aylık yayınlanan derginin sahibi M. Faruk Gürutnca'dır. Erkek ve Kadın ceket, pantolon, etek, bluz gibi modeller, nakış, gibi el işi tekniklerine yer vermişlerdir.


Photo: Kniturkey (Ev Kadın Dergisi Sayı 64- Kniturkey Arşivi)


Samanyolu

İstanbul merkezli, haftalık yayınlanan mecmuanın sahibi Erdoğan Egeli'dir. İçinde Patron ve paftalarının yer aldığı kalıp çizimleri yer alır. Atkı, bere, hırka, kazak gibi örme modellerinin anlatımıda mevcuttur.


Photo: Kniturkey (Samanyolu Dergisi 1973-Kniturkey Arşivi)


Burda

1950'de 48 çalışanıyla aylık dergi "Burda Moden"'i çıkaran Aenne Burda, 2 yıl sonra derginin ekinde evde kendi elbiselerini diken kadınlar için giyim kalıpları vermeye başladı. Aenne Burda 1949 yılında, Almanya'da satın aldığı küçük bir yayınevini dünyanın en büyük moda yayıncısı haline getirdi. 96 yaşında hayata veda eden Aenne'den sonra dergiyi oğlu yönetmiştir. Günümüzde yayıncılığını DOĞAN BURDA DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA A.Ş. ' dir. Ayrıca büyük bir Burda arşivine sahip olduğumuzu belirtmek isteriz:)


Photo:Kniturkey (Burda Dergileri-Kniturkey Arşivi)


Harper's Bazaar

Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası moda dergisi. ABD'de tek moda dergisiolarak ilk baskısı 1867 yılında yapılan Harper's Bazaar güzellikten modaya, giyimden popüler kültüre birçok alanda topluma yön vermektedir.


Vogue

New York'ta bulunan moda, güzellik, kültür, yaşam ve pist gibi birçok konuyu kapsayan bir Amerikan aylık moda ve lifestyle dergisidir. Vogue, ilk kez 1892'de Amerika Birleşik Devletleri'nde New York'ta yayınlanan, yıllar sonra aylık bir yayın haline gelmeden önce haftalık bir gazete olarak yayın hayatına başladı.

İngiliz Vogue 1916'da piyasaya sürülen ilk uluslararası baskı iken, İtalyan versiyonu Vogue Italia dünyanın en iyi moda dergisi olarak adlandırıldı. Türkiye'de Doğuş Yayın Grubu bünyesinde yayın hayatına devam etmektedir. Ayrıca örme ile ilgilenenler, Vogue Knitting dergilerini edinebilirler.


Arşivimizde yer alan nadide bir derginin fotoğrafını sizlerle paylaşarak yazı içeriğimize son veriyoruz. Tekstil ve moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kalın !

Kniturkey Ekibi


Photo:Kniturkey (Yeni Mecmua 12 Temmuz 1917 yılında Ziya Gökalp öncülüğünde yayınlanan ilim, fikir, sanat ve edebiyat dergisi - Kniturkey Arşivi)21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page