top of page

Bursa Textile Show 2023

Bursa Dünya moda tekstili ve aksesuarları pazarında lider konuma sahip bir şehir ve binlerce yıllık tecrübesini tüm dünyaya sergilemek için bugün kapılarını Bursa Textile Show ile açtı.


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen Bursa Textile Show, Türk tekstilinin kusursuz kalitesini ve tasarımını sergilemek için mükemmel bir platform olan Fuarı ekip olarak ziyaret ettik. İlkbahar - Yaz 2024 kumaş, renk, desen ve tasarımların sergileneceği fuar 28 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleşiyor.


Photo: Kniturkey


Moda profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılayan bu platfom, Lüx ve Hazır Giyim Markaları, Tasarımcılar, Kumaş Üreticileri, Zincir Mağazalar, Couture, Konfeksiyon Üreticileri başta olmak üzere alım heyetleri ve ziyaretçileri firmalarla buluşturmaya başladı.


BTSO ve UTİB ortaklığında koordine edilen alım heyetleri ve KFA Fuarcılık’ın çalışmaları çerçevesinde Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere 70 ülkeden gelen binin üzerinde nitelikli yabancı alıcı da firmalarla iş görüşmeleri gerçekleştiriyor.

4 holde, toplam 10 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda, trend alanları ve seminerlerle katılımcılara sektördeki son yenilikleri keşfetme imkanı sunuluyor.


Photo: Kniturkey


Gelirler Deprem Bölgesine Bağışlanacak !


BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur ve BTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriile birlikte fuarı ziyaret etti.

Buradaki konuşmasına 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Hepimizin başı sağ olsun. Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz.

Tüm Türkiye, 85 milyon deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için seferber olmuş durumda.

Bursa olarak bizler de Sayın Valimizin koordinasyonunda, Bursa Büyükşehir Belediyemiz, yerel yönetimlerimiz, STK’lar, sanayi bölgelerimiz ve sektör temsilcilerimizle bu çalışmalarda en ön safta yerimizi aldık. Bu kısa bir süreç değil. Önümüzdeki bir, iki yılı kapsayacak zor bir süreç. Milli birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde yaraları sarmak için her türlü çabaya destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.


Bu yıl fuardan elde edilecek gelirin de depremzedelere bağışlanacağını açıklayan Başkan İbrahim Burkay, “Yardımlaşma ve dayanışma şuuruyla düzenlediğimiz fuarımızın gelirini deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanacağız. 200’e yakın katılımcı firmamız ayrıca deprem bölgesinde barınma ihtiyacını karşılamak adına destekte bulunacak. Türk iş dünyası elini taşın altına koymayı sürdürecek. Tüm firmalarımıza bu zorlu süreçteki destekleri ve fedakarlıkları için teşekkür ediyor, bereketli fuarlar diliyorum.” diye konuştu.Bursa Textile Show İlkbahar/Yaz – S/S24 Trendleri 4 ana tema ekseninde toplanıyor:


Gentleness – Longevity – Euphoria – Re-act”.

Moda sektörü önümüzdeki sezon sürdürülebilirlik ve metaverse üzerinde şekillenecek. Kuşkusuz dünyanın geçirdiği hızlı değişim ve bireyselleşmenin, minimalizmin, dijital çağın yarattığı yeni hibrit evrende trendlerde de bu etkileri görüyor olacağız.

“Gentleness” doğal tonların iki farklı renk kombinasyonu ve bunların karışımından oluşan dingin ve zinde bir enerji açığa çıkarıyor. Küçülen ve basitleşen yaşam biçimlerimiz, giysiler

ve renk seçimlerindeki tercihlerinde belirleyici unsuru haline geliyor. Özellikle üretimde kullanılan teknikler ve malzeme seçimleri ekolojik bilinç ve sorumluluğun altını çiziyor. Tüketicilerin tercihlerindeki belirleyiciliği her geçen gün artan eko ürünler ve sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetler üreticilerin merceği altında olmaya devam edecek. Minimalist yaşam teknolojik gelişmeler ile yeniden tanımlanırken, tasarım dünyası da bu alandaki çalışmalarına hız veriyor.


Longevity” hem günlük hem de formal tarzları sentezliyor. Uçuk, transparan tonların yanına eklenen şeftali ve deniz tonları yumuşak bir kontrast ortaya çıkararak sezonun tarzlar

arasında dolaşan elegan havasını oluşturuyor. Kararlı, zamansız ve kendine has bu tema özellikle kişisel sağlık, spor, bio ürünler gibi ilgi alanlarına sahip tüketicilerin tercihleri arasında yer alıyor. Bio materyaller, vegan ürünler, uzun ömürlü kullanım ve rahatlık ön planda.


Euphoria” teknolojinin getirdiği dönüşümleri benimsiyor. Fosforik renkler ve keskin koyu kontrastlar birbirini tamamlıyor. Sezonun en dinamik ve enerjik eğilimini vurguluyor. Dijitalleşmenin hızla ilerlemesiyle moda sektörü de kendini bu alanlarda var etme çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle metaverse kavramı sektörde git gide yaygınlaşıyor. Öyle ki birçok büyük marka metaverse teki ilk mağazalarını çoktan açtılar. Giyilebilir teknolojiler, dijital sanatlar ve sürrealizm bu temada öne çıkıyor.


Re-Act” moda sektöründe nostalji ve yeniden kullanımın bir örneği olarak nitelendirilebilir. Doygun renklerle tanımlanan bu temada etnik desenler, kültürlerarası bir sentez, semboller gibi kavramlar öne çıkıyor. Eklektik yaklaşımıyla tüketicilere yeni bir nostalji iz düşümü vaat ediyor.


Tekstil ve moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kalmaya devam edin.

Kniturkey Ekibi


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page