top of page

Bilmeniz Gereken Top 10 Moda Kitabı

Tekstil ve moda dünyasına siz de katıldıysanız bol bol araştırma yapmaya başlamışsınızdır. Günümüzde dijital yayınlar ve sosyal medya mecraları bizlere oldukça fazla veri sağlıyor lakin bazı kaynakları başucu kitabı olarak edinmek faydalı olabilir. Bilmeniz gereken 10 moda kitabını sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.


  1. Moda

Geçmişten Günümüze Giyim Kuşam ve Stil Rehberi

3000 yıllık moda tarihini 1500 resimle anlatan kapsamlı bir kaynaktır. Kitap içeriği milattan öncesinden başlayarak, günümüz modasına kadar uzanan geniş çaplı bir anlatım ve görselle bezenmiş. Moda meraklılarının kitaplığında yer alması gereken nadide bir eser.

Kaknüs Yayınları

Çevirmen Duygu Özen


Photo: Kitap Yurdu Website


2. Modanın Tüm Öyküsü

M.Ö. 500'lü yıllardan, günümüze kadar uzanan ansiklopedik bir referans kaynağıdır. Moda tarihi, ikonik parçalar, isim ve tasarımcılarla dolu harika bir kitap.

Marnie Fogg

Hayalperest Kitap

Çevirmen Emre Gözgü


Photo : Kitap Yurdu Website


3. Fashion Designers A-Z

New York'taki Fashion Institute of Technology Müzesi'nin kalıcı koleksiyonundan seçilen 500 giysinin fotoğraflarını içeriyor. Tasarımcıların her birinin benzersiz felsefesini ve estetiğini yansıtan mükemmel bir kaynak niteliğinde.

Müze küratörlerinin hazırladığı metinler, her bir tasarımcının moda tarihinde neden önemli olduğunu ve öne çıkan giysileri açıklıyor ve Robert Nippoldt tarafından çizilmiş 110 portre yer alıyor.


Photo : Fashion Museum Website


4. Kostüm ve Moda Tarihi

M.Ö. 3000'den, 2000'li yıllara kostüm ve moda tarihini anlatan, görsel olarak güçlü harika bir kaynak. 200 kostüm ve moda illüstrasyonu bulunuyor.

Elif Jülide Dereboy


Photo: Kniturkey


5. Fashion

The Collection Of The Kyoto Costume Institute - A History from the 18th ot the 20th Century

Dünyanın en kapsamlı giyim koleksiyonlarından biri olan Kyoto Kostüm Enstitüsü'nün bu muhteşem koleksiyonu, dış giyim, iç giyim, ayakkabı ve aksesuarları içeriyor.


Photo : Kniturkey


6. Moda Tasarımı

Moda tasarımının temel prensiplerine kusursuz bir vurgu yapıyor; tasarımcılar için günümüz moda dünyasının aradığı kalite ve beceri konusunda ihtiyaç duyacakları nitelik ve yetenekleri tarif ediyor.

Sue Jenkyn Jones


Photo : Kitap Yurdu


7. The Little Guides Style: A Historical Review Of Four Fashion Icons

Dört büyük moda devinin hikayesini anlatan bir set. Moda tutkunlarının severek okuyacağı harika bir koleksiyon.

Prada, Gucci, Chanel ve Dior.


Photo: Amazon Website8. Moda Tasarımı Temelleri Seti

Literatür Yayıncılığın derlediği bu enfes set içinde Moda Tasarım Temelleri, Giysi Teknikleri, Triko Moda Çizimi, Erkek Giyim, Tekstil ve Moda, Mücevher Tasarımı, Koleksiyon Geliştirme, Aksesuar Tasarımı kitapları yer almaktadır.


Photo : Literatür Yayıncılık Website


9. Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey

Moda endüstrisine dair bilinmesi gereken 101 ders niteliğinde bir kılavuz. Trendler,Tasarım süreci,Çizim kuralları,Malzeme ve maliyet,Kumaş seçimi,Dikiş incelikleri,Renk bilgisi,Koleksiyon hazırlamak,Yaratıcı çözümler,Moda felsefesi,Aksesuar kullanımı,Üretim, Pazarlama

Optimist Kitap

Matthew Frederick, Alfredo Cabrera

Çeviri Barbaros Şansal


Photo: Kitap Yurdu Website


10. Chanel

A- Collections and Creations

B- Little Book of Chanel

C- Chanel Catwalk: The Complete Collections

Chanel'in büyüleyici tasarım dünyasına göz atmak isteyenler için harika bir set.
İlk 10 listemizin yanısıra Gucci, Hermes, Dior, YSL gibi dünyaca ünlü markaların kitapları da mevcut. Ayrıca Rüzgar Mira Okan'ın, Kendi Stilini Yarat kitabı modaya giriş için keyifli olabilir. Barbaros Şansal'ın Prova Odası kitabı Oldukça sürükleyici ve herkese hitap ediyor. Hüseyin Çağlayan'ın tasarımlarının ve sanat çalışmalarının yer aldığı kitabı da es geçmeyelim. Çizim yeteneğini geliştirmek isteyenler için, Anna Kıper'in Moda İllüstrasyonları İlham ve Teknik kitabı, Sürdürülebilir Modaya ilgi duyanlar içinse Şölen Kipöz'ün Sürdürülebilir Moda kitabının öneririz.


Tekstil ve moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kal !

Kniturkey Ekibi

48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page