top of page

Bilmeniz Gereken 3 Örme-Triko Moda Tasarımcısı

Örme teknik ve tasarımını bir üst segmente taşıyan, üç triko tasarımcısına gelin birlikte bakalım.


  1. Benjamin Cho (1976-2017)Benjamin Cho, California, San Jose'de büyüdü. Annesi bir opera sanatçısıydı ve babası NASA için çalışan bir fizikçiydi. Moda okumak için Parsons School of Design'a gitmeden önce makyaj sanatçısı olarak biraz zaman geçirdi. Kendi moda hayatını başlatmak için okulu bıraktığı yazıyor ancak bazı kaynaklarda okuldan mezun olduktan sonra iki koleksiyon sunduğu şeklinde ifadeler de yer alıyor.

Benjamin Cho'nun 2007 yılında, New York Moda Haftası'nda yer alan, el örme tekniğini kullandığı "Knit Dress" isimli tasarımı oldukça ilgi çekmiştir.2. Sandra BacklundModaya bir heykeltıraş gibi yaklaşan İsveçli tasarımcı Sandra Backlund, 2004 yılında Stockholm'deki Beckmans College of Design'dan mezun oldu. Mezun olur olmaz kendi moda stüdyosunu kurdu. 2007'de Backlund, Hyères'teki Festival International de la Mode et de la Photographie'de birinci oldu ve aynı yıl Louis Vuitton ile Sonabahar-Kış 2007 trikolarında işbirliği yaptı. El örme tekniğini kullanarak tasarladığı sanatsal yaklaşımları oldukça ilgi gördü.3. Irına ShaposhniovaIrina Shaposhnikova, Londra'daki The University of Arts'ta moda tasarımı okuduktan sonra Antwerp'e taşınmış ve Royal Academy of Fine Arts'ın moda bölümünden 2009 yılında mezun olmuştur. Irina'nın çalışmaları, Boijmans Müzesi ve MOMU Müzesi gibi sergilerde ve müzelerde yer almıştır.


Moda endüstrisinde birkaç yıl çalıştıktan sonra Shaposhnikova, kostüm tasarımına olan tutkusunu keşfetti. Stuttgart Balesi, Bavyera Devlet Operası, Vlaanderen Opera Balesi, Heidelberg Tiyatrosu, Yunan Ulusal Operası ve son olarak Bielefeld Tiyatrosu'nda çağdaş dans prodüksiyonları ve tiyatro oyunları için işbirliği yaptı ve kostümler yarattı. Çeşitli üniversitelerde ders verdi. İngiliz Sanat ve Tasarım Yüksek Okulu'nda birkaç yıl boyunca moda tasarımı kursuna liderlik etti. Ayrıca Paris'teki prestijli Institut Français de la Mode'da ve Milano'daki Raffles Instituto Moda e Design'da misafir öğretim üyesiydi.
Moda dünyası içinde örme üzerine sanatsal ve teknik yaklaşımlarıyla adından söz ettiren 3 değerli tasarımcıyı kısaca tanımış olduk. Bu derlemeyi yaparken tasarımcıların kendi web siteleri ve yabancı kaynaklarda çıkan projelerinden bilgi edindik. Bu konu ve örmenin sanattaki yeri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Prof. Dr. M. Biret TAVMAN ve Arş. Gör. Nazan OSKAY'ın araştırmalarını inceleyebilirsiniz.


Tekstil ve moda haberlerini yakından takip etmek için Kniturkey ile kalmaya devam edin !

Kniturkey Ekibi .

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page