top of page

3. Sustainability Talks İstanbul


2 Kasım Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde başlayan ve bütün gün süren südürülebilirlik yolculuğunda fark yaratan markalar, üreticiler ve tedarikçiler bir araya gelerek, tekstilde sürdürülebilir gelecek için 3. Sustainability Talks İstanbul’da buluştular.


Bizde sizler için Zorlu PSM’ye giderek etkinliğe katılım sağladık. PSM girişinde yaka kartlarımızı aldıktan sonra, standları gezdik ve söyleşileri dinledik.


Orbital Consulting ve Kiptaş Textiles iş birliğinde İTHİB (İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği) ortaklığında gerçekleşen, tekstil sektörünün büyük buluşmasındaki ana konu başlıklarına birlikte bakalım.


Sürdürülebilirlik Yönetimi

İzlenebilirlik ve Şeffaflık

Döngüsellik ve Geri Dönüşüm

Yeni Nesil Hammaddeler    - Sürdürülebilinir Pamuk Paneli

Yenilikçi Üretim Çözümleri ve İklim Paneli

Karbon Nötr Olma

Dünya İçin Uzun Vadeli Düşünmek


Keynote konuşmacılarından H&M Group Sürdürülebilirlik Başkanı Leyla Ertur ve  Rejeneratif pamuk üreticisi Guilherme Scheffer’in geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik üzerine yaptıkları söyleşileri oldukça dikkat çekiciydi. Uzun vadede geri dönüşümün ve tekstil atıklarının yeniden hayat bulup, kullanılabilir forma dönüştürülmesinin insanlığa ve tekstil sektörüne olan faydalarına değindiler.


Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik üzerine yenilikçi çözümler üzerine çalışan tekstil sektöründen iplikçiler, kumaşçılar, tedarikçiler ve üreticilerin standlarına uğrayıp sizler için bilgi topladık.Öncelikle Setaş Colorcenter standına uğradık. Sinan bey, masterbatch konusunda bizi bilgilendirdi. İpliğe sonradan renk vermeye gerek kalmadan gerçekleştirdikleri rengarenk bir renk kartelasını bize numune olarak verdi. Ayrıca masterbatch bölümü "Masterset®" markası altında elyaf ve plastik sektörleri için masterbatchler ve fonksiyonel ürünler üretiyor. Masterset® markaları ile hizmet verdikleri birçok sektör bulunuyor.

  • İplik (PES, PA6 ve PP) 

  • Tekstil, halı ve döşeme 

  • Ambalaj (PET, APET, CPET) 

  • Esnek ambalaj (BOPET) 

  • Otomotiv tekstili 

  • Levha (PMMA, PC, PETG) 

  • Telekomünikasyon ve kablo


Fermuar, düğme, çıtçıt ve plastik aksesuarlarda 1970 yılından bu yana sürdürülebilirlik üzerine aktivitelerini geliştirerek devam ettiren YKK’nın standında denim ve jeanlerde kullanılan, tak çıkar düğmeleri inceledik. Bu yenilikçi yaklaşım jeanlerin üst bölümününde geri dönüşüme gitmesine olanak sağlıyor.


Ayrıca Kiptaş Textiles, Aksa, Arya İplik, Kutlucan Tekstil, Karacasu Tekstil, Ecobamboo, Reha Tekstil, Ficus Innovations, Abiteks gibi markalarla konuşma fırsatı yakaladık.


Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Sustainability Talks İstanbul, sürdürülebilirlik konusunda ilham veren konuşmacılar, üreticiler, tedarikçiler ve katılımcılarla sürdürülebilir yenilikçi çözümler sundu. Önümüzdeki yıl düzenlenecek olan etkinliği sabırsızlıkla bekliyoruz.Kniturkey Ekibi
16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Yazı: Blog2_Post
bottom of page