top of page

You Need to Know Fashion Databases

If you are in the textile and fashion industry, we have made a short compilation about the databases that you must know.

We can define the Fashion Database as digital libraries that will give you clues about the future, follow trends closely and analyze them.1- WGSN (Worth Global Style Network)

It is known as the world trend authority. Founded in 1998 in London, the main center of the online trend library is now the USA. With the fashion trend forecaster WGSN, you can have an idea 2 years ahead.

photo : wgsn.com2- TRENDSTOP

Trend tahmin ajansı olan Trendstop, geleceğe dönük öngörüler ve uzaman desteği sağlıyor.photo : trendstop.com3- STYLUMIA

Giyim endüstrilerine yapay zeka odaklı moda analitiği araçları sağlayan Stylumia, Hint yazılımıdır.


photo : stylumia.ai4- STYLUS

Trend istihbarat ajansı olan Stylus, İngiltere ve Amerika merkezlidir. Tüketici eğilimleri ve gelecekteki tüketiciyi anlayan uzman bir kolektiftir.


photo : stylus.com5- T-FASHION

''SeeWhatsNext'' mottosuyla yola çıkan Türk yazılımcılar tarafından kurulmuş, veri odaklı trend tahmin, analiz ve doğru ürün üretimine ilişkin esaslar hakkında bilgi veren bir kuruluştur. Yapay zeka tabanlı trend öngörü platformu olarak açıklayabiliriz.


photo : tfashion.ai


34 views0 comments

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page